Kryštofova biblická krabička 

je program určený k výchově víry malých dětí především v rodině. Lze jej využít i pro malou skupinu ve farní katechezi dětí přibližně od dvou do osmi let. Třetí cílovou skupinou mohou být rodiny, které křesťanskou víru "nepraktikují", ale chtějí děti seznámit s Biblí a křesťanskou kulturou.
Myšlenka na vytvoření tohoto programu, který obsahuje metodiku pro rodiče a materiál pro práci dětí, vznikla na začátku roku 2020, kdy byla během několika měsíců vytvořena první verze pro mého vnuka Kryštofa. Nyní je materiál dokončený a krabičku je možné si podrobněji prohlédnout na stránkách tohoto webu. 

O autorce programu a jejích spolupracovnicích se dočtete v části Kontakt.  


VˇYSTAVA NA VELEHRADĚ od května 2023 stále pokračuje s výjimkou vánoční přestávky

Program je představován formou malé výstavy
v 1. patře poutní prodejny na VELEHRADĚ. Fotografie z výstavy, která byla instalována 6. května 2023, obsahuje fb stránka "Kryštofova biblická krabička". Na ni je také možné vkládat ohlasy. Materiál k programu zajišťuje a distribuci provádí spolek Cesty katecheze z.s.. Prodej bude zahájen v prosinci 2023. 

V případě zájmu použijte stránku Objednávka

Motivační příběh - podle legendy
o sv. Kryštofovi

Přečtěte si motivační příběh o velkém muži Reprobovi, který potkal Ježíše a dostal od něj jméno Kryštof. Mohlo by vás zajímat, jaký je ten nejmocnější král, kterého Reprobus našel. Můžete to zjistit pomocí "krabičky", ve které je celá řada věcí, s nimiž můžete pracovat. Podle ní jsme nazvali celý program "KRYŠTOFOVA BIBLICKÁ KRABIČKA". 

Číst více

Několik slov o katechezi malých dětí

Být průvodcem dítěte ve víře není jednoduchý úkol. Základní vhled, ze kterého vychází koncept celého tohoto projektu, a také o katechezi v rodině si můžete přečíst na stránce:

VÝCHOVA VÍRYJak pracovat s biblickou krabičkou

Program obsahuje celkem 25 témat zpracovaných do scénářů. V každém scénáři se vychází z vybraného textu zpravidla evangelia, které vypráví o Ježíši. Je sledována jedna hlavní myšlenka, která vyjadřuje poselství textu pro malé děti. K tématům je možné se například po roce vracet a využívat další rozšiřující podněty. Poslední dvě témata se týkají prožívání liturgie: připomínky křtu a slavení eucharistie. 

Souhrn všech informací obsahuje stránka: 

METODIKA

Anotace k jednotlivým scénářům si můžete prohlédnout na stránce 

SCÉNÁŘE KATECHEZÍ

Materiál pro práci dětí

Slouží ke "zviditelnění" toho, o čem s dětmi čteme, nebo o čem uvažujeme. "Krabička" obsahuje několik typů materiálů. Jsou to: dioráma pro biblické události (podstavec, barevná podložka, kulisa, případně další prvky jako stůl apod.) a figurky účastníků této události; stojánek a modlitební karty, mapky, dolepovací obrázky na kulisy; dále krabičku pro prezentaci podobenství o Božím království a liturgické sady pro katecheze o křtu a slavení mše svaté. 

Kompletní přehled materiálů, které tvoří obsah projektu "Kryštofova biblická krabička", návody, jak připravit tyto materiály pro práci dětí objednávkový list pro zakoupení polotovarů najdete na stránce: 

MATERIÁL PRO PRÁCI DĚTÍ


Slovníček základních pojmů
pro rodiče

Pro lepší porozumění textů určených rodičům, jsme klíčové pojmy objasnili v malém slovníčku, který najdete na stránce

SLOVNÍČEK


Napište nám své zkušenosti

Rozdělte se s námi o vaše zkušenosti a vzájemně se podpořte s dalšími rodinami. Můžete nám poslat obrázky z činnosti dětí, které rádi uveřejníme, protože se v nich můžete vzájemně povzbudit či inspirovat. 

VZÁJEMNÁ PODPORA