Kryštofova biblická krabička 

je program určený k výchově víry malých dětí především v rodině. Lze jej využít i pro malou skupinu ve farní katechezi dětí. Program je cílený na děti ve věku přibližně od dvou do osmi let. Program může posloužit i rodinám, které křesťanskou víru "nepraktikují", ale chtějí děti seznámit s Biblí a s křesťanskou kulturou.
Myšlenka na vytvoření tohoto programu, který obsahuje metodiku pro rodiče a materiál pro práci dětí, vznikla na začátku roku 2020, kdy byla během několika měsíců vytvořena první verze pro autorčina vnuka Kryštofa. Nyní je materiál dokončený a krabičku je možné si podrobněji prohlédnout na stránkách tohoto webu. 

O autorce programu a jejích spolupracovnicích se dočtete v části Kontakt

V čem vám pomůže Kryštofova biblická krabička? Poslechněte si krátké slovo autorky.  UKÁZKA


PRODEJ 

Prodej byl zahájen v prosinci 2023. V případě zájmu použijte stránku Objednávka.  

Materiál k programu zajišťuje a distribuci provádí spolek Cesty katecheze z.s.


PROPAGACE

Pokud vás náš program zaujal, prosíme o šíření informace. 

VˇYSTAVA NA VELEHRADĚ 

v květnu 2023 byla na Velehradě instalována výstavka materiálu ke Kryštofově biblické krabičce. Výstavka bude opět obnovena od podzimu 2024. Děti si ji zde mohou vyzkoušet.

Program je představován formou malé výstavy
v 1. patře poutní prodejny na VELEHRADĚ. Fotografie z výstavy, která byla instalována 6. května 2023, obsahuje fb stránka "Kryštofova biblická krabička". Na ni je také možné vkládat ohlasy. 


Motivační příběh - podle legendy
o sv. Kryštofovi

Přečtěte si motivační příběh o velkém muži Reprobovi, který potkal Ježíše a dostal od něj jméno Kryštof. Mohlo by vás zajímat, jaký je ten nejmocnější král, kterého Reprobus našel. Můžete to zjistit pomocí "krabičky", ve které je celá řada věcí, s nimiž můžete pracovat. Podle ní jsme nazvali celý program "KRYŠTOFOVA BIBLICKÁ KRABIČKA". 

Číst více

Několik slov o katechezi malých dětí

Být průvodcem dítěte ve víře není jednoduchý úkol. Základní vhled, ze kterého vychází koncept celého tohoto projektu, a také o katechezi v rodině si můžete přečíst na stránce:

VÝCHOVA VÍRYJak pracovat s biblickou krabičkou

Program obsahuje celkem 25 témat zpracovaných do scénářů. V každém scénáři se vychází z vybraného textu zpravidla evangelia, které vypráví o Ježíši. Je sledována jedna hlavní myšlenka, která vyjadřuje poselství textu pro malé děti. K tématům je možné se například po roce vracet a využívat další rozšiřující podněty. Poslední dvě témata se týkají prožívání liturgie: připomínky křtu a slavení eucharistie. 

Souhrn všech informací obsahuje stránka: 

METODIKA

Anotace k jednotlivým scénářům si můžete prohlédnout na stránce 

SCÉNÁŘE KATECHEZÍ

Materiál pro práci dětí

Slouží ke "zviditelnění" toho, o čem s dětmi čteme, nebo o čem uvažujeme. KBK obsahuje několik typů materiálů. Jsou to: dioráma pro biblické události (podstavec, barevná podložka, kulisa, případně další prvky jako stůl apod.) a figurky účastníků této události; stojánek a modlitební karty, mapky, dolepovací obrázky na kulisy; dále krabičku pro prezentaci podobenství o Božím království a liturgické sady pro katecheze o křtu a slavení mše svaté. 

Kompletní přehled materiálů, které tvoří obsah projektu "Kryštofova biblická krabička" najdete na stránce: 

MATERIÁL PRO PRÁCI DĚTÍ


Slovníček základních pojmů
pro rodiče

Pro lepší porozumění textů určených rodičům, jsme klíčové pojmy objasnili v malém slovníčku, který najdete na stránce

SLOVNÍČEK


Napište nám své zkušenosti

Rozdělte se s námi o vaše zkušenosti a vzájemně se podpořte s dalšími rodinami. Můžete nám poslat obrázky z činnosti dětí, které rádi uveřejníme, protože se v nich můžete vzájemně povzbudit či inspirovat. 

VZÁJEMNÁ PODPORA